X

کودکان اتیسم در سفر هوایی

کودکان اتیسم در سفر هوایی

پرواز برای کودکان یک تجربه جدید و تازه است، اما زمانیکه مسافر یک کودک با اختلال طیف اتیسم است و از آنجاییکه فرودگاه یک مکان شلوغ و پرتردد است خانواده باید برای انجام مسافرت هوایی آمادگی قبلی داشته باشند، همچنین همکاری والدین با کارمندان در بخش های مختلف از جمله دریافت کارت پرواز و تحویل چمدان ها، گذراندن گیت امنیتی و سوار شدن به هواپیما اهمیت ویژه ای دارد. با توجه به علائم و ویژگی های کودکان اتیسم، کارمندان فرودگاه و ارائه دهندگان خدمات حمل و نقل هوایی لازم است شناختی درباره اختلال اتیسم داشته باشند. اتیسم اختلال عصبی_رشدی است که با طیف وسیعی از علائم بروز پیدا می کند و ارتباطات و رفتارهای فرد را تحت تاثیر قرار می دهد. علائم این اختلال معمولا در سه سال اول زندگی ظاهر می شود.

از علائم اصلی این اختلال که معمولا در همه افراد اتیسم مشترک است عبارتند از:

 • اشکال در برقراری ارتباط چه به صورت کلامی و چه به صورت غیرکلامی
 • اشکال در تعاملات اجتماعی و درک موقعیت اجتماعی
 • مشکلات حسی: حساسیت به صدا، نور، بو، لمس و بافت های مختلف
 • انجام رفتارهای تکراری و کلیشه ای مانند چرخاندن اشیاء
 • مقاومت به تغییر
 • مشکلات رفتاری مانند پرخاشگری، آسیب به خود یا دیگران

خانواده ی کودکان اتیسم نیز در زمان های خاص یا مسافت های طولانی از هواپیما استفاده می کنند. هنگام سفر هوایی لازم است کودک اتیسم بداند چه مراحلی را در فرودگاه و بخش پروازی می گذراند و چه روندی در انتظار او است بویژه اگر کودک در برابر تغییر مقاومت دارد و اولین بار است که سفر هوایی را تجربه می کند، بنابراین باید اقدامات لازم قبل از سفر و در حین سفر را همراه با کودک اتیسم خود انجام دهید. در اینجا توصیه و پیشنهاداتی برای والدین کودکان اتیسم جهت تسهیل در سفر هوایی ارائه می شود:

فرودگاه بین المللی امام خمینی اولین فرودگاه حامی بیماران اتیسم میباشد.

مسافرین گرامی جهت پاسخگویی به سوالات خود میتوانند با موسسه خیریه دوست اتیسم و با شماره های 88618534 و 88615185 021 تماس حاصل فرمایند.

در اینجا توصیه و پیشنهاداتی برای والدین کودکان اتیسم جهت تسهیل در سفر هوایی ارائه می شود:
 • با بخش بازرگانی و روابط عمومی شرکت هواپیمایی که با آن قصد سفر دارید تماس بگیرید. از آنها درخواست کنید عکس هواپیما، نحوه قرار گرفتن صندلی، عکس خلبان و عکس خدمه پرواز را برای شما ارسال کنند. این مورد به کودک شما کمک می کند که با هواپیما، چهره و پوشش خدمه قبل از پرواز آماده شود. شما حتی می توانید این اطلاعات را با یک جستجو ساده در اینترنت بیابید.
 • با استفاده از عکس های موجود در اینترنت که مربوط به سفر هوایی است، یک کتاب تصویری از نحوه سفر و مراحل درست کنید. این تصاویر شامل فرودگاه، هواپیما، خدمه پرواز و تصویر فرزندتان باشد. آخرین صفحه کتاب را برای اضافه کردن یک عکس از اعضای خانواده یا مکان هایی که کودک بعد از رسیدن به مقصد می بینید اضافه کنید. کتاب تصاویر را با خود در روز سفر برای سرگرم کردن کودک همراه خود داشته باشید.
 • مراحل سفر را به بخش ها و گام های کوچک تقسیم کنید. هر مرحله را قبل از سفر تمرین کنید. روال یک سفر از جمع آوری وسایل مورد نیاز، قرار دادن چمدان در ماشین، طی کردن مسیر هتل یا خانه تا فرودگاه، پارک ماشین در پارکینگ فرودگاه، وارد شدن به فرودگاه، تحویل بار و ... تا آنجاییکه امکان پذیر است و قوانین فرودگاه اجازه می دهد قبل از پرواز این مراحل را با فرزندتان انجام دهید. در این مرحله با یک دوربین عکس بگیرید و در کتاب تصاویر مربوط به سفر هوایی که تهیه کرده اید قرار دهید.
 • در حین ورود به فرودگاه می توانید به دفتر سفیر مهربانی مراجعه کرده و از پرسنل متخصص آنها کمک بگیرید.
 • زمانیکه سوار هواپیما شدید و قبل از زمان پرواز، بازدید کوتاهی از هواپیما داشته باشید. این به کودک کمک می کند بیشتر با هواپیما آشنا شود.
 • تعدادی از اسباب بازی ها و وسایل مورد علاقه کودک را همراه با خود داشته باشید. تنقلات را نیز فراموش نکنید. همچنین هر آن چیزی که کودک لازم دارد را در کیف مشخص قرار دهید تا در صورت تاخیر یا اتفاقات غیرقابل پیش بینی در دسترس باشد.
 • قبل از مسافرت، با هواپیمای اسباب بازی، عملیات پرواز را بازی کنید مانند سوار شدن مسافران، فرود و خروج از باند.
 • اکثر کودکان اتیسم به برنامه های بصری بهتر پاسخ می دهند. مراحل انجام مسافرت هوایی را با کارت های تصویری به کودک در فرودگاه نشان دهید. هر 20 دقیقه یک مرحله را همراه با یک خوراکی مورد علاقه اش به او یاد آوری کنید. تقویت کودک یادگیری او را افزایش می دهد. بعد از انجام هر مرحله نیز او را تشویق و تقویت کنید.
 • با توجه به وجود محرک هایی مانند نور، صدا و جمعیت زیاد در فرودگاه، ممکن است باعث اضطراب و بهم ریختگی کودک شود و رفتارهای چالش برانگیزی را انجام دهد، بنابراین زمان انتظار را کاهش دهید. زمانی وارد فرودگاه شوید که مدت زمان زیادی تا پرواز نداشته باشید. زمان انتظار را کاهش دهید.
 • اگر کودک شما فرار می کند یا ارتباط کلامی ندارد. کارت شناسایی به صورت دستبند یا تگ به لباس او نصب کنید تا در ازدحام فرودگاه قابل شناسایی باشد.
 • از کارت معرفی کودک من اتیسم دارد استفاده کنید. این کارت به شما و فرزندتان کمک می کند مراحل دریافت کارت پرواز، بازرسی امنیتی و سوار شدن به هواپیما سریع تر انجام شود.
 • اگر فرودگاه مجهز به گیت های امنیتی خودکار است برای تسریع در امور امنیتی از این گیت ها استفاده کنید.
 • اگر کودک مشکل حسی دارد از هدفون در فرودگاه و داخل کابین هواپیما استفاده کنید. همچینی برای کاهش تحریکات حسی و جلوگیری از بروز مشکلات رفتاری زمانیکه خلبان اعلام می کند حرکت اشکالی ندارد. پیاده روی کوتاهی همراه با کودک داشته باشید.

والدین گرامی با توجه به قوانین متفاوت فرودگاهی و پروازی ممکن است، مراحل ذکر شده در بعضی فرودگاه ها قابل اجرا نباشد قبل از مسافرت هوایی، از امکانات و قوانین فرودگاه اطلاعات لازم را کسب کنید.

طراحی سایت