X

مقررات گمرکی کالا و ارز

مقررات گمرکی کالا و ارز
 • همراه داشتن ارز خارجی بیش از 5 هزار یورو مشمول مقررات و ضوابط ناظر بر ارز همراه مسافر بوده و مستلزم اظهار به گمرک می‌باشد.
 • عدم رعایت مقررات فوق، مشمول مجازات مقرر در قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز مصوب سال 1392 خواهد شد.
 • خروج ارز فیزیکی صرفا توسط شخص اظهارکننده و به همان نوع ارز اظهار شده مجاز خواهد بود.
 • کلیه دارندگان اظهارنامه های قبلی (غیر الکترونیکی) از تاریخ 1395/09/01 حداکثر به مدت 6 ماه فرصت دارند تا با مراجعه به پایگاه اطلاع رسانی گمرک به نشانی cdf.irica.co نسبت به ثبت اطلاعات اظهارنامه های خود اقدام و کد رهگیری دریافت نمایند.
 • شماره تلفن های 51007521 و 51004511 آماده پاسخگویی به سوالات شما هموطنان گرامی می‌باشد.
قوانین و مقررات کالای همراه مسافر

مسافران خروجی اعم از اینکه ایرانی یا خارجی باشند میتوانند علاوه بر وسایل سفر و لوازم شخصی، کالاهای ایرانی به هر میزان و کالای غیرایرانی تا سقف مقرر در آیین نامه مسافران ورودی را همراه ببرند مشروط بر آنکه هر دو گروه کالا جنبه تجاری پیدا نکند

لوازم شخصی

به استناد تبصره ماده ١٣٥آیین نامه اجرایی قانون امور گمرکی: عبارت است از اشیای نو و مستعمل یک مسافر که ممکن است بطور معمول و عرفی در طول سفر برای استفاده شخصی وی لازم باشد، این لوازم مشمول معافیت بوده اما شامل کالاهایی که جنبه تجاری دارد نخواهد شد .در ضمن تشخیص کالای شخصی یا تجاری از کالا با گمرک است .

ماده 136آئین نامه اجرایی قانون امور گمرکی :

بر اساس ماده 136مسافرین ورودی و یا خروجی از قلمرو گمرکی موظفند کالای همراه خود را به گمرک اظهار نمایند این اظهار می تواند بصورت شفاهی انجام شود و چنانچه از طرف گمرک به آنان اظهارنامه مخصوص مسافری داده شود باید آن را با دقت تنظیم و به گمرک تسلیم نمایند. چنانچه مسافر اجناس خود را جاسازی وبه گمرک اظهار نکرده باشد و گمرک بر اثر بازرسی آنها را کشف نماید، مشمول مقررات قاچاق خواهد بود. شایان ذکر است در مرزهایی که گمرک از نظام دو مسیر سبز و قرمز برای کنترل های گمرکی اقدام می نماید انتخاب مسیر توسط مسافر به منزله اظهار کالای خود می باشد و در صورت انتخاب مسیر سبز به این معنی خواهد بود که کالایی برای اظهار به گمرک ندارد .

 • در صورت درخواست مسافر مقیم ایران که قلمرو گمرکی کشور را ترک می نماید گمرک ملزم است بخشی از کالای همراه وی را که مجاز به خروج آن می باشد مشخص نماید تا در موقع ورود مجدد به کشور از پرداخت حقوق ورودی معاف شود.
 • اتباع خارجی که بطور رسمی در ایران به کار یا تحصیل اشتغال دارند در پایان کار یا تحصیل میتوانند لوازم منزل خود را در حد متعارف بدون ارائه مجوز یا کارت بازرگانی از کشور خارج نمایند .

مقررات خروجی کالای همراه مسافر

مقررات خروجی کالای همراه مسافر

خشکبار

خروج انواع خشکبار به همراه مسافر به ازای هر گذرنامه 10 کيلوگرم و زعفران به ازای هر گذرنامه 100 گرم مجاز است. خروج پسته، مغز پسته، خشکبار، زعفران برای مسافران به عتبات عاليات و ساير اماکن مقدس ممنوع است.

خاویار

خروج 125 گرم خاویار ممهور به مهر و پلمپ شرکت شیلات و قبض خرید فروشگاه شیلات مجاز می باشد .

فرش و گلیم

خروج فرش دستباف به همراه مسافر تا سقف 20 مترمربع مجاز بوده و محدودیتی از نظر تعداد قطعات فرش همراه مسافر در سقف متراژ ذکر شده وجود نخواهد داشت. خروج فرش همراه مسافر علاوه بر مرزهای هوایی از مرزهای زمینی و دریایی نیز مجاز میباشد. خروج فرشهای نفیس و سایر اشیایی که دارای ارزشهای تاریخی و میراث فرهنگی هستند، به همراه مسافر ممنوع است. خروج فرش همراه مسافر به مقصد کشورهای زیارتی عراق، سوریه و عربستان سعودی ممنوع می باشد .

ارز و ریال ایرانی

به موجب مقررات بانک مرکزی جمهوری اسلامی ايران خروج ارز – اسناد بانکی و اوراق بهادار بی نام توسط هر مسافر به خارج از کشور مجموعا تا سقف 5 هزار یورو یا معادل آن به سایر ارزها مجاز می باشد. خروج ارز خارجی بيش از سقف تعيين شده مستلزم اظهار آن به گمرک و ثبت اطلاعات در درگاه الکترونيکی نزد گمرک به آدرس اينترنتی http://cdf.irica.ir بوده و موکول به ارائه اظهارنامه ارزی و يا اعلاميه بانکي مربوط و يا هر سند بانکی که مبين پرداخت وجه به صورت اسکناس از محل حساب ارزی يا فروش ارز باشد توسط مسافر خواهد بود. ميزان خروج ريال ايرانی همراه مسافر حداکثر پنج ميليون ريال می باشد.

طلا و نقره

خروج زيورآلات شخصی همراه مسافر، حداکثر تا ميزان 150 گرم از انواع مصنوعات طلا مجاز خواهد بود.خروج مصنوعات و ظروف نقره به عنوان هديه و سوغات توسط مسافر حداکثر تا ميزان 3 کيلوگرم مجاز ميباشد مشروط بر اينکه اشياء مذکور از زمره آثار فرهنگی و تاريخی محسوب نگردد. اگر زيورآلات مزين به سنگ های گرانبها از قبيل الماس ،ياقوت و زمرد باشد نبايد وزن آن در مجموع از يک قيراط بيشتر باشد.

حیوانات خانگی

خروج حیوانات خانگی پس از اخذ مجوز ازسازمان دامپزشکی ورعایت تشریفات گمرکی امکان پذیرمی باشد. ضمناً ضرورت دارد مسافر از مقررات کشور مقصد در این خصوص وشرایط حمل توسط شرکت های هواپیمایی در مورد حیوانات خانگی اطلاعات لازم را اخذ نماید.

سلاح و مهمات

خروج اسلحه و مهمات و تجهيزات نظامی از کشور ممنوع است.

محصولات فرهنگی، هنری و اشیاء عتیقه

خروج اشیای عتیقه، آثار هنری اصیل، کتابهای خطی و چاپ سنگی، قطعات خوشنویسی شده، اوراق مینیاتور، انواع سکه های گرانبها و هر نوع اشیای تاریخی و میراث فرهنگی ممنوع است. ارسال کلیه آثار صوتی (اعم از CD و نوار) دارای مجوز تکثیر از مرکز موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از کلیه مبادی خروجی، به خارج از کشور با رعایت مقررات و ضوابط گمرکی مجاز میباشد. ارسال نوارهای کاست فاقد مجوز تکثیر، با تشخیص و مجوز ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی بلامانع خواهد بود. خروج آثار تصویری و رایانه ای و آثار مکتوب شامل کتاب و مطبوعات با رعایت (تجاری نبودن) و دارای مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بلامانع است. خروج کلیه محصولات فرهنگی و هنری از کشور به صورت محموله پستی، همراه مسافر یا تجاری به استثنای موارد زیر آزاد می‌باشد:

 • قرآن مجید که دارای مهر تأیید شورای نظارت بر چاپ و نشر قرآن (وابسته به سازمان تبلیغات اسلامی) نباشد.
 •  فیلمهای سینمایی 35 میلیمتری.
 •  اصل کلیه کتب خطی قدیمی و چاپ سنگی.
 • آثار هنری و ادوات موسیقی که جزو میراث فرهنگی کشور محسوب میشود.

نحوه تشخیص و تعیین مصادیق موارد مربوط به بندهای (ج) و (د) براساس قوانین و مقررات مربوط توسط سازمان میراث فرهنگی کشور اعلام می‌شود. خروج محصولات فرهنگی و هنری به صورت تجاری مستلزم رعایت قوانین ومقررات مرتبط می باشد.

فهرست اقلام دارویی ممنوعه هنگام مسافرت به کشورهای آسیای میانه

ورود اقلام دارویی ذیل در هنگام مسافرت به کشورهای آسیای میانه از سوی گمرکات این کشورها ممنوع و مشمول جریمه های سنگین می باشد.از مسافران درخواست می گردد از همراه داشتن اینگونه داروها در زمان مسافرت به کشورهای آسیای میانه حتی برای مصارف شخصی اکیدا خودداری نمایند.

 • استامینوفن کدیین
 • کلرودیازپوکساید
 • دیفن اکسیلات
 • کلونازپام
 • کلداکس
 • بنسکال
 • سودافد
 • کلداستاپ
 • تی_دول 100
 • رای_ دول 100
 • افرین
 • سوداکلد

مسافران ورودی

مسافران ورودی

بر اساس ماده 138 آيين نامه اجرايی قانون امور گمرکی کالای همراه مسافر ورودی تا ميزان هشتاد دلار (سالانه) از پرداخت حقوق ورودی معاف و مازاد بر آن به شرط غير تجاری بودن با اخذ حقوق گمرکی و دو برابر سود بازرگاني قابل ترخيص مي باشد. چنانچه کالای همراه مسافر جنبه تجاری نداشته باشد (به استثناء کالای ممنوعه) پس از انجام تشريفات گمرکی ترخيص می شود و در صورتی که جنبه تجاری داشته باشد در مورد کالای مجاز و مجاز مشروط ترخيص آن از گمرک منوط به رعايت مقررات و انجام تشريفات مربوط به کالای تجاری است. اما در مورد کالای ممنوع گمرک موظف است بر طبق ماده (105) قانون اقدام نمايد و صورت ريز و مشخصات کالا بايد در هنگام ورود در صورت مجلس تنظيمی منعکس و به امضای مسافر نيز برسد و يک نسخه از آن به مسافر تسليم و مفاد ماده مذکور در آن منعکس گردد. اسباب سفر و اشياء شخصی مستعمل همراه مسافر در صورتی که جنبه تجاری نداشته باشد بطور کلی از پرداخت حقوق گمرکی و سود بازرگانی معاف ميباشند .

ورود ارز و ریال ایرانی

ورود ارز – اسناد بانکی از قبیل (چک بانکی، چک تضمینی، چک مسافرتی و سایر اسناد مالی قابل انتقال) و اوراق بهادار بی نام مانند اوراق قرضه به صورت فیزیکی به هر طریق توسط هر مسافر از خارج کشور تا سقف 10 هزار یورو یا معادل آن به سایر ارزها مجاز بوده و نیاز به اظهار به گمرک ندارد و بیش از آن مستلزم اظهار آن به گمرک و ثبت اطلاعات در درگاه الکترونیکی نزد گمرک به آدرس اینترنتی http://cdf.irica.irبوده و پس از تحویل ارز نزد بانک ملی و اخذ رسید چاپی با کد رهگیری مجاز می باشد. توجه 1 : استرداد وجه ارز از بانک ملی پس از تائید مرکز اطلاعات مالی و مبارزه با پولشویی (FIU) امکان پذیر می باشد. توجه 2 : مسافر ورودی قبل از ورود به کشور می تواند از اظهار ارز بیش از ده هزار دلار (و یا معادل آن) انصراف و پس از رعایت تشریفات خروج، از کشور خارج و ارز خود را مرجوع نمایند. عدم رعایت مقررات فوق الذکر مشمول مجازات مقرر در قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز مصوب سال 1392خواهد شد.

طلا و نقره

ورود زیورآلات طلای همراه مسافر از قبیل گردنبند، دستبند، گوشواره، انگشتری، النگو، ساعت و غیره در حد متعارف و برای مصارف شخصی بصورت واحد و تا سقف 150 گرم مجاز بوده و ورود مازاد بر آن منوط به کسب اجازه قبلی از بانک مرکزی می‌باشد.

پرندگان و حیوانات

ورود پرنده زینتی تا اطلاع ثانوی به کشور ممنوع می باشد. ورود و خروج حیوانات اهلی منوط به کسب مجوزهای لازم از سازمان دامپزشکی بوده و پس از تائید و رعایت تشریفات گمرکی مربوطه قابل ترخیص خواهد بود. ورود سگ و گربه به استناد بند 4 مندرجات ذیل یادداشت فصل 1 از مقررات صادرات و واردات ممنوع می باشد.

اقلام مخابراتی

اقلام مخابراتی: ورود و ترخیص اقلام مخابراتی تلفن بیسیم و ... منوط به ارائه مجوز از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات می‌باشد.

گل و گیاه

ورود و ترخیص گیاهان،گل، نهال ، انواع بذر و ... منوط به ارائه مجوز از قرنطینه نباتی می‌باشد. ورود گیاهان منوط به رعایت ماده 11 قانون حفظ نباتات و اخذ مجوز از نماینده جهاد کشاورزی مستقر در فرودگاه می باشد.

دارو

ورود دارو فقط در حد مصرف شخصی قابل ترخیص است، بیش از آن مشمول اخذ مجوزهای قانونی از قبیل وزارت بهداشت و ... به علاوه پرداخت حقوق ورودی و سایر عوارض متعلقه خواهد بود .

سیگار و تنباکو

ورود سیگار برای هر مسافر به میزان یک باکس معادل 200 نخ یا 50 عدد سیگار برگ مجاز می‌باشد. همچنین میزان مجاز تنباکو برای هر مسافر 250 گرم است.

کالاهای ممنوعه

براساس قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران، ورود برخی کالاها و یا صدور آنها به طور کلی ممنوع است. بعضی از این کالاها عبارتند از:

 • مشروبات الکلی
 • وسایل قمار
 • اسلحه سرد و گرم و مواد محترقه و منفجره
 • مواد مخدر
 • نشریات، تصاویر، فیلم، عکس و هر کالایی که مغایر شئونات مذهبی و ملی کشور باشد
 • هر نوع نوشته مخالف مذهب رسمی کشور و یا مخل نظم و عفت عمومی و شئون ملی
 • سایر کالاهایی که منع شرعی و قانونی دارند،و یا ورود و صدور آن به موجب جدول تعرفه گمرکی ممنوع شناخته شده است.

توجه:

مواد اولیه و قطعات و لوازم فنی برای واحدهای تولیدی توسط مسافران قابل ترخیص نمیباشد. اسباب سفر و اشیاء شخصی باید همراه مسافر بوده و یا در زمان توقف وی در خارج به مؤسسه حمل ونقل تحویل و به فاصله یک ماه قبل تا یک ماه بعد از ورود مسافر به گمرک برسد. چنانچه مسافر به دلایل مختلف نتوانست کالای همراه خود را وارد نماید از یک ماه قبل از سفر میتواند آن را بارنامه و تا یک ماه بعد از ورود میتواند با در دست داشتن گذرنامه، اسناد حمل، قبض انبار و انجام تشریفات گمرکی ترخیص نماید. فرستنده و گیرنده در بارنامه باید به نام خود مسافر باشد. یخچال ، یخچال فریزر ، فریزر ، تلویزیون و رادیوضبط (به استثنای رادیو ضبط پرتابل) از فهرست کالای مسافران ورودی با معافیت گمرکی حذف گردیده است. این ممنوعیت شامل کالای همراه مسافران عادی مبادی مجاز ورودی و مناطق آزاد تجاری صنعتی نیز میباشد. اقلام همراه مسافر باید به صورت هدیه، سوغات و یا شخصی بوده تا شامل احراز شرایط کالای همراه مسافر گردد و به زبان ساده تر کالا برای فروش نباشد در غیر اینصورت از شمول قوانین مسافری خارج و تابع قوانین تجاری از جمله داشتن کارت بازرگانی، مجوز ثبت سفارش وزارت صنعت معدن و تجارت، اخذ مجوز از سایر وزارتخانه ها و سازمانها بستگی به نوع کالا خواهد گردید.

کالای ایرانیان مقیم خارج (موضوع بند ح ماده 119 قانون امور گمرکی) که محل اقامت خود را ترک می نمایند :

لوازم خانه و اشیای شخصی مستعمل ایرانیان مقیم خارج اعم از مسافر با گذرنامه عادی، خدمت و یا سیاسی که مدت اقامت آنان در خارج یک سال یا بیشتر بوده و لوازم خانه و اشیاء مستعمل اتباع خارجی که برای اقامت به ایران وارد میشوند، مشروط بر اینکه:

 • لوازم و اشیای مزبور از کشور و محل اقامت مسافر حمل و یکماه قبل تا نه ماه بعد از ورود مسافر به گمرک برسد.
 • لوازم و اشیای مزبور با وضع و شئون اجتماعی آنان مناسب بوده و جنبه تجاری نداشته باشد.
 • ظرف مدت پنج سال قبل از آن از چنین معافیتی استفاده نکرده باشند.
 • کارمندان دولت که برای انجام مأموریت یک ساله و یا بیشتر به خارج اعزام میشوند در صورتی که قبل از پایان مأموریت و توقف یک ساله وارد کشور شوند مشمول شرط مدت یکساله توقف مذکور در این بند نخواهند بود.

منظور از اشیاء و لوازم شخصی مذکور در این قانون اشیایی است که عرفاً فقط مورد استفاده صاحب آن قرار گیرد و منظور از لوازم خانه اشیایی است که عرفاً مورد استفاده خانواده صاحب آن اشیاء هنگام اقامت در یک محل باشد و به تشخیص گمرک با وضع و شئون اجتماعی آنان متناسب بوده و جنبه تجاری نداشته باشد. خودرو، موتورسیکلت و قایق موتوری شخصی مشمول مقررات فوقالذکر نمیباشد .

توصیه و هشدارها
 • جاسازی هرگونه کالا و اختفاء آن از دید مأموران گمرک قاچاق تلقی میشود و مشمول مقررات مربوط به قاچاق کالا خواهد بود
 • هزینه هایی که بابت اضافه بار از مسافرین توسط شرکت های حمل و نقل دریافت می شود هیچگونه ارتباطی با حقوق ورودی گمرکی ندارد و این شرکتها با توجه به شرایط خود و مقررات خود بار همراه مسافر را پذیرش می نمایند ، اما ملاک ارزیابی در گمرک ارزش کالا است
 • از تحویل گرفتن کالای دیگران خودداری نمایید چرا که هرگونه مسئولیت قانونی آن به عهده شما می باشد و چنانچه هر نوع تخلف گمرکی کشف شود شما باید پاسخگو باشید .
 • حتی الامکان سبک سفر نمائید تا با کاهش زمان تحویل کالا در کمترین زمان ممکن تشریفات گمرکی را به پایان رسانید
 • به منظور حمایت از صنایع و تولیدات داخلی و کاهش میزان بیکاری حتی الامکان از خرید کالای خارجی اجتناب نمایید
 • هنگام خروج از کشور چنانچه بیمار هستید و دارو همراه خود دارید باید حتماً نسخه پزشک همراه داشته باشید .
طراحی سایت